Soom T

Soom T

   

Soom T, zpěvačka a deejayka, která je zároveň i velkou aktivistkou na undergroundové scéně. Hudbě se věnuje už 20 let a za tu dobu spolupracovala i s takovými jmény, jako jsou The Orb nebo Asian Dub Foundation. U nás je asi nejproslulejší její tvorba, která vznikla ve spolupráci se skotskými krajany Mungo´s Hi-Fi, kteří s ní už léta úzce spolupracují.

Narodila se ve skotském Glasgow jako čtvrté dítě ze sedmi a má dohromady pět sester. Muzika prý byla v rodině součástí běžného života a tak na sebe první MC nenechal dlouho čekat. Soom poslouchala svého walkmana prakticky nonstop a v něm se střídaly kazety od Public Enemy nebo Rage Against Machine až po Ellu Fitzgerald. Ulice jejího města tehdy nepatřily k nejpřívětivějším, ale to nebylo překážkou. Soom T založila se spolužáky sociálně angažovanou proaktivní organizaci Y Network na podporu místních komunit a komunikaci s radnicí. Po několika letech snahy o pozitivní změny na úrovni politiky ale přišla na to, že se raději vrátí k muzice… 

V letech 1997 – 2000 byla pravidelným hostem u mikrofonu na undergroundových rave parties i větších mejdanech a spolupracovala s různými kapelami od reggae přes rap až k technu. Soom T chtěla zkrátka a dobře poslat „real messages“ přes všechny dostupné žánry. V roce 2001 byla tři roky frontmankou skotské kapely Monkeytribe, která mixovala triphop s rapem a dubem. Pro tento experimentální projekt nazpívala za čtyři roky přes šedesát skladeb. Dnes má prý dohromady ve svém repertoáru slušnou kolekci 500 vlastních songů!

Od roku 2005 se Soom T rozhodla věnovat sólové tvorbě a dalším producentům. Nejvíce spolupracuje s Mungo´s Hi-Fi, kteří ji už léta hojně obsazují na své riddimy. Nahrála také několik věcí s německými Jahtari, kteří mimochodem na Goodtownu také vystoupí. V roce 2011 pak vystupovala s protiválečným songem „Send them kids to war“ s all-stars kapelou Burns Unit v televizní show Joolse Hollanda. O dva roky později napsala titulní song k muzikálu Glasgow Girls a natáčela s populárním mladým francouzským zpěvákem, co si říká Naaman. Francie tak je další zemí na seznamu pravidelných návštěv Soom T. Vedle celé Evropy mimo jiné vystupovala i v Japonsku, Mexiku, Brazílii, Kanadě, USA, Rusku, na Sri Lance nebo třeba na prestižním novozélandském festivalu Raggamuffin.

Soom T je nadále vedle muziky i aktivistkou za více tolerantní, svobodnou a spravedlivou společnost. Ve svých textech dbá na pozitivní message a nebojí se ani duchovnějších vhledů. Jak sama říká, jednou by ráda natočila hit o své lásce k Ježíšovi. Přestože dodnes vydala stovky nahrávek, kterých se dohromady prodalo přes sto tisíc kousků, první velkou smlouvu podepsala až v roce 2013. Francouzský label Wagram se s ní dohodl na dvou albech, z nichž to první Free as a Bird vyšlo v listopadu 2015. Produkovali jej Tom Fire a Fixi známý ze spolupráce hlavně s Winstonem  McAnnuffem. Deska až nečekaně rozšiřuje další obzory a má svou chytlavostí velké šance zaujmout i mainstream. Soom T ale ani tady nezrazuje conciouss lyrics, dejte si na ukázku první dva videoklipy z desky – „Broken Robots“ (za kterou by se nemuseli stydět ani Daft Punk) nebo breakbeatem řízlou pecku „Hard Time“. Soom T se s novým albem posunula na další level, ale srdcem stále zůstává věrná soundsystémové kultuře.

Soom T

Soom T

  • 19 May 2016
  • Hlavní stage - šapito
  • 0:30 - 1:30
MORE INFO